Kościół pod wezwaniem Matki Bożej Jasnogórskiej na Bachledówce

Myśl o budowie kościoła na Bachledówce była stale obecna zarówno wśród zakonników, jak też miejscowych górali. Proboszcz z Nowego Bystrego proponował wybudowanie kościoła k.dzwonnicy w Czerwiennem i powiedział, że będzie przyjeżdżał do tego kościoła. Większość ludzi z Czerwiennego chciało mieć jednak kościół na Bachledówce. Nie dali się nikomu zastraszyć i w ciągu roku, po wielokrotnym odwiedzaniu Kurii Krakowskiej i Paulinów pod przewodnictwem Józefa Tylki dopięli swego, kościół i parafia na Bachledówce powstała.
 
W sierpniu 1981 r., na Jubileusz 600-lecia Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej, wyruszyła z Bachledówki I piesza pielgrzymka do Częstochowy.
15 stycznia 1984 r. kardynał Franciszek Macharski specjalnym dekretem erygował Ośrodek Duszpasterski w Czerwiennem-Bachledówce, powierzając jego prowadzenie o. Leonowi Chałupce. Z okazji Jubileuszu Jasnogórskiego o. Leon przebudował kaplicę i wybudował drewnianą dzwonnicę. Rozpoczął też budowę cmentarza i podjął wraz z mieszkańcami Czerwiennego wysiłki i starania o uzyskanie pozwolenia na budowę świątyni.
W niedzielę 21 października 1984 roku ks. bp Albin Małysiak poświęcił nowy cmentarz i kaplicę cmentarną w obecności Generała Zakonu o. Józefa Płatka i licznie zgromadzonych wiernych oraz byłego rektora Bachledówki o. Leona w obecności nowo mianowanego rektora o. Edmunda Krynickiego.

W uroczystość Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w dniu 8 września 1985 roku ks. bp Jan Pietraszko poświęcił teren przeznaczony na budowę świątyni, dla której kamień węgielny pobłogosławił w Rzymie Jan Paweł II. Już w dniu 17 września tegoż roku rozpoczęto wykopy pod fundamenty kościoła. Dekretem ks. kardynała Franciszka Macharskiego z dnia 29 maja 1988 roku erygowano na Bachledówce parafię pod wezwaniem Matki Bożej Jasnogórskiej, a pierwszym proboszczem został mianowany o. Edmund Krynicki. Od 30 czerwca tego roku Bachledówka stała się więc parafią.

26 sierpnia 1991 roku ks. kardynał Macharski osobiście dokonał aktu poświęcenia nowego kościoła, wybudowanego dzięki wielkiemu trudowi o. Edmunda (zmarł w 1989 r.), góralom z Czerwiennego i pomocy Jasnej Góry.

Świątynia, wybudowana wg projektu mgr inż. arch. Czesława Białego z Nowego Sącza, została harmonijnie wkomponowana w krajobraz Bachledówki, a jej strzelista sylwetka jest widoczna z daleka na tle ciemnej  ściany lasu.
 
Hej tam pod smerkami
Hej tam pod smerkami w Bachledowskiej roli
Nieduży drewniany kościółecek stoi.
Wielkom radość mome z tego kościołecka
bo se w nim króluje Niebieska Matecka.
Wieżyczka kościoła z nad smerków wyziero.
Kto se tamok dojdzie to ocka obciero.
Tu nos Matko Bosko różnom łaskom wspiero.
Nase smutki, zole do zapaski zbiero.
My se za prosimy: Zostań na Podholu!
Pilnuj nasych chatek, jak swojego domu.
Weź w opiekę młodzież z całej nasej wioski.
I małe dziateczki, by nie znały troski.
 
 
27 sierpnia 2000 roku kardynał Franciszek Macharski dokonał konsekracji kościoła w obecności 5 tysięcy wiernych i 80 kapłanów.
 

Twórcy świątyni na Bachledówce

Piękną ornamentykę góralską kościoła wykonano staraniem O. Anusza Kosaka, wikarego, a potem proboszcza Bachledówki. Projekt wykonał Józef Kulon z Zakopanego. Prace rzeźbiarskie są dziełem: Władysława Trzebuni z Zakopanego, Szczepana Masnego z Kościeliska (płaskorzeźba do mensy ołtarza głównego, do ołtarza św. Pawła I Pustelnika - spotkanie ze św. Antonim, kruk i lwy, rzeźba dwóch aniołów przy tabernakulum, krucyfiks, herby Jana Pawła II,Prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego i zakonu paulinów na balustradzie chóru), Janusza Ufira z Nowego Targu (ornamenty: ławek, kasetonów, boazerii,drzwi, ambony – 10 przykazań, ołtarza św. Pawła I Pustelnika, chrzcielnicy, Drogi Krzyżowej, ramy płaskorzeźb św. Pawła I Pustelnika i bł. Euzebiusza i szaf w zakrystii), Henryka Burzec (rzeźby do kasetonów, pewne części herbów na balustradzie chóru), Czesława Kałużnego studenta Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, pochodzącego z okolic Krościenka (rzeźba św. Augustyna, bł. Euzebiusza, rzeźby figur stacji Drogi Krzyżowej), Bronisława Miętusa z Kościeliska (rozeta na ścianie ołtarza, mensa ołtarzowa, ławki, boazeria,drzwi, dekoracyjna obudowa organów). Jan i Józef Skubisz, Stanisław Harbut,Mirosław Staszeczka wykonali kasetony na suficie, Stanisław Błaszczek – Bachleda (ambona, siedzenia dla kapłanów w prezbiterium, ołtarz św. Pawła I Pustelnika i niektóre ramy do stacji Drogi Krzyżowej), Jacek Walczak z Zakopanego (chrzcielnica, meble, szafy, kasetony w zakrystii, uzupełnienia doołtarza św. Pawła I Pustelnika, niektóre ramy do Drogi Krzyżowej), Władysław Gąsienica – Makowski z synem i zięciem (metaloplastyka: żyrandole, kinkiety, lampy, balustrada na balkonie kościoła, tablice informacyjne oraz Janusz Ustupski, Jan Jarosz, Stanisław i Tadeusz Miśkowiec, Stanisław Jarosz. W ornamentyce góralskiej widać  wpływy starożytnego Rzymu i Gotów (fibule gockie). Pod koniec IV wieku po Chrystusie ruszyli do Europy uciekający przed Hunami Goci, przekroczyli Karpaty i doszli do Bałtyku. Podobne ornamentywidać również w Estonii i na Litwie. Podhalanie podobną do dzisiejszej ornamentykę stosują od dawna. Obecną ornamentykę górale stosują od XV wieku.
  
Mozaikę na frontonie kościoła wykonał Włoch Fabiano Favret z Pietrasanta (1999).  
 
W 1999 r. przed kościołem postawiono dwa popiersia: sługi Bożego ks. kardynała Stefana Wyszyńskiego według projektu Jana Kucza oraz Jana Pawła II według projektu Władysława Dudka z Krakowa. oraz popiersie Prymasa Wyszyńskiego. Pomniki odlał w brązie Stefan Kowalówka z Węgrzc k. Krakowa. 
 
powrót
Odwiedzono: 8085 razy
Opublikowano przez: Administrator
Data publikacji: 10 Września 2014

Podziel się    

“Stoki na Bachledówce porośnięte lasami, Tu Ksiądz Prymas krzepił zdrowie”...